Saopštenje za javnost – minimalna plata
Sindikat srednjeg i visokog obrazovanja, nauke i kulture Bosne i Hercegovine objedinjuje oblasti obrazovanja, kulture i nauke. Ne treba ponavljati koliki je značaj obrazovanja koje je temelj društva koje teži napretku, stabilnosti i ravnoteži, jer se kroz obrazovanje ne oblikuju samo pojedinci, već se stvaraju uslovi za prosperitet i opšte dobro. Kultura oblikuje identitet, vrijednosti i društvene norme koje definišu zajednicu i nije samo ljepota i zabava, već je ključni faktor u razvoju svakog društva. Kulturni radnici, sa svojom kreativnošću i sposobnošću da oblikuju društvenu realnost, omogućavaju društvu da raste i postaje bogatije. Razvoj nauke ima ogroman značaj, jer doprinosi unapređenju kvaliteta života, podstiče ekonomski razvoj i pomaže društvu da se nosi sa globalnim izazovima. Članovi našeg Sindikata dolaze iz oblasti koje trebaju imati poseban značaj u svakom društvu.
Boreći se za prava naših članova nerijetko smo u situaciji da onima s kojima pregovaramo o tim pravima moramo ukazivati o tome da obrazovanje, nauka i kultura nisu potrošači, da se u našim redovima nalaze najvećim dijelom visokoobrazovani ljudi i da je njihov materijalni položaj ogledalo šireg društvenog okvira. Zanemarivanje ovih sektora može signalizirati probleme u društvenim vrijednostima i nepoštivanju intelektualnog i kulturnog rada.
Na sjednici Upravnog odbora SSVOONK-a BiH, održanoj 28.2.2025. godine doneseni su zaključci vezani za probleme sa kojima se trenutno kao organizacija susreću i planove za djelovanje u narednom periodu.
Pozivamo sve nivoe vlasti, a posebno Vladu F BiH da učini maksimalne napore i poduzme potrebne mjere na obuzdavanju nekontrolisanog i uglavnom neopravdanog rasta cijena, posebno prehrambenih proizvoda. Potrebne su hitne izmjene zakonskih rješenja koje će omogućiti bolju kontrolu formiranja cijena i ograničenje marži, uz daleko oštriju kaznenu politiku za prekršioce. Fokus treba biti usmjeren na velike trgovačke lance ali i banke, koji su ostvarili enormno velike profite u prošloj i prethodnim godinama, dok ceh plaćaju najugroženije kategorije stanovništva. Ovakav rast cijena anulira svako povećanje plata koje uspijemo ispregovarati.
Konstatujemo da se Odluka Vlade Federacije BiH o najnižoj plati 1000 KM neto mora ispoštovati kako bi radnicima sa najnižim primanjima barem donekle bio popravljen materijalni položaj. Podržavamo održivu fiskalnu reformu i prijedlog izmjena i dopuna Zakona o doprinosima koji bi od 01. jula ove godine trebao umanjiti poresko opterećenje za oko 123 KM na prosječnu bruto platu u Federaciji BiH. Na ovaj način se stvara dodatni potencijal za rast plata radnika. Upućujemo zahtjev vladama kantona da pristupe pregovorima za izmjene i dopune kolektivnih ugovora kojim bi se uskladili koeficijenti platnih razreda i povećale plate za sve radnike. Odlukom Vlade Federacije BiH u našoj organizaciji je stvoren dodatni problem. Podizanje minimalne plate je radnike sa najnižim kvalifikacijama i najmanjom složenosti poslova približilo, a u nekim slučajevima i izjednačilo, sa ostalim uposlenicima. Omjer primanja visokoobrazovanih uposlenika i onih sa minimalnom platom nikada nije bio manji, a to je ključ za stvaranje društvene i ekonomske ravnoteže. Pravičan sistem plata mora uzeti u obzir obrazovanje, stručnost i pošteno vrednovanje svih radnih mjesta, jer samo tako može doći do pozitivnih efekata na društveni napredak.
Predsjednica
Edina Čomić